Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Letiště Leoše Janáčka

Letiště Leoše Janáčka

největší vzdušný přístav Moravy

Historie

letištěLetiště Ostrava - Mošnov leží v místech, kde bratři Josef a Leopold Žurovcovi již v letech 1912 -1914 prováděli své první letecké pokusy s letadlem vlastní konstrukce.
První prakticky využitelné letiště však zde bylo zřízeno koncem srpna 1939 hitlerovskou Luftwaffe. Na upraveném terénu na polích mezi Albrechtičkami , Mošnovem a Hartami startovala od 1.září německá letadla k útoku na Polsko. V průběhu války však bylo letiště opuštěno a letadla se zde vrátila až po 6 letech v prvních měsících roku 1945, kdy tento prostor měl sloužit letectvu ustupujících německých vojsk. Němci letiště před postupující Rudou armádou rozorali, ale přesto zde již 10, května přistává 1. československá letecká divize, která soustředila na letištní ploše velký počet letadel různých typů.
Po válce však letadla odlétla na nová letiště a letištní plocha se vrátila opět k zemědělskému využití.
 V 50. letech přestává potřebám města Ostravy i celé oblasti vyhovovat staré letiště v Ostravě - Hrabůvce a proto v letech 1956 až 1960 bylo vybudováno velké moderní letiště u Mošnova, které zasáhlo do katastru několika okolních obcí. Oficiální provoz zde byl zahájen 17.října 1959, kdy zde přistál první proudový letoun TU - 104 A.
Letový provoz zajišťovaný společností ČSA zahrnoval hlavně vnitrostátní ale i nepravidelné zahraniční lety.
Letiště však nesloužilo pro civilní dopravu ale hlavně pro potřeby vojenského letectva.Byl zde dislokován stíhací a dopravní pluk, později i vrtulníková letka. Od roku 1993 - po rozpadu federace - dochází ke snižování stavu vojenských jednotek a v říjnu 1995 je posádka úplně zrušena a vojenské letectvo přesunuto na jiná letiště. Veškeré činnosti spojené se zajištěním provozu letiště přešly na bedra České správy letišť.
Letiště se stalo dynamicky se rozvíjejícím organismem. Dnes je zde možno potkat letouny nejrůznějších dopravců z celého světa na charterových letech, stejně jako stroje domácích leteckých společností.

Současnost

Mezinárodní letiště Leos Janacek Ostrava Airport je největším regionálním letištěm v České republice a důležitým leteckým dopravním centrem.
Vzhledem ke své poloze a krátké vzdálenosti do Polska a na slovensko slouží jako významný vstupní bod do průmyslového regionu Moravskoslezského kraje.
Je vzdáleno 20 km. jihozápadně od města Ostravy, hospodářské a průmyslové metropole severní Moravy a Slezska, regionu s více než milionem obyvatel.

Letiště Ostrava - Mošnov zajišťuje pravidelný i nepravidelný mezinárodní i vnitrostátní provoze a je vybaveno pro odbavování leteckého nákladu s dispozicí velkých skladovacích kapacit.
Letištní budova je schopna odbavit za rok 1 milion cestujících. K jejich spokojenosti je vybavena restaurací, barem, salónkem, bankou, směnárnou, bezcelním obchodem (duty free shop) a půjčovnou aut.
Letiště zajišťuje služby při odbavování letů všech leteckých společností.
Meziroční nárůsty přepravních výkonů svědčí o důležitém významu mezinárodního letiště Ostrava - Mošnov pro rozvoj celého Moravskoslezského kraje.

Základní informace o letišti

Poloha 20 km jihozápadně od centra Ostravy
Vztažný bod letiště: 49 41 50 N 18 06 50 E
Nadmořská výška: 257 m
Vzletová a přistávací dráha 04/22:  3 500 m x 63 m ICAO kategorie I.
ICAO/IATA označení:  LKMT/OSR
Provozovatel letiště: Česká správa letišť, s.p.
Letiště Ostrava - Mošnov
742 51 Mošnov

Letiště plocha