Drobečková navigace

Úvod > Kopaná > Historie fotbalového klubu

Historie fotbalového klubu

 

První řádky Mošnovského fotbalu se začaly psát v padesátých létech. V roce 1953 se přihlásilo družstvo mužů do okresního přeboru IV. Třídy. Začínali hrát v zapůjčených dresech od házenkářů. Ovšem zanedlouho se objevil nadšený fanoušek, který ze svého zakoupil kompletní sadu dresů. Byly to ty známé zelenobílé pruhované.                                              

                                                         

V roce 1958 přešel oddíl kopané z Novojičínského okresu do ostravské oblastní soutěže. I tam se zasloužil fotbalový oddíl o dobrou reprezentaci obce o čemž svědčí i velký zájem fanoušků, kdy k mistrovským utkáním hraných na hostujících hřištích, musel jezdit autobus i s vlečkou.                                            

                                                           

V roce 1961 ukončil oddíl Ostravskou soutěž a vrátil se zpátky do Okresní soutěže III. Třídy. Hrát III. třídu byla i podmínka ustanovit mládežnické družstvo. Někteří z řad mladých se později stali osobnostmi mužstva dospělých.                                             

                                                         

V roce 1970 – 71 začaly první velké úspěchy mošnovské kopané. Vznikla zde nejlepší parta hráčů starší generace herně vyzrálých doplněna mladými z dorostu. Mužstvo dospělých po skvělých výkonech vyhrálo III. třídu a postoupilo do Okresní soutěže II. třídy. Okresní přebor začal pro naše hráče velmi dobře. Po podzimní části figuroval na skvělém třetím místě, ale neúspěšnou jarní části se propadl až na sestupové pozice. To mělo za následek, že někteří hráči se odstěhovali, jiní přestoupili, vojáci skončili a tak se hrál fotbal slabší úrovně. Nakonec se sestoupilo až do IV. Třídy. Důsledkem to bylo, že se jeden rok fotbal nepřihlásil.                                           

      

Po roce se však znovu dal oddíl dohromady, začalo se trénovat, přišli noví hráči, mladí domácí a také přespolní. V té době byly problémy s mládežnickými oddíly. Podle toho jak byly silné ročníky, nejdříve hráli žáci potom zase jen dorost. Vynikajícího úspěchu dosáhli hráči dorostu, kteří vybojovali první místo v okresním přeboru. Tito hráči po absolvování vojenské základní služby, tvořili převážně tým dospělých, který v sezóně 1991-92 vybojoval podruhé postup do okresní soutěže II. třídy. Toto mužstvo se chtělo pokusit o udržení v okresním přeboru, ale špatným přístupem některých hráčů, problémy s tréninky a životosprávou se také po roce vrátili zpátky do III. třídy.

                                                

Co neodmyslitelně patří k Mošnovskému fotbalu byly koupě autobusu, a to prvního modrého Škody RO a v roce 1969 druhého autobusu Škoda RTO. Ovšem bez velkého nadšení, sebeobětování řidičů a některých hráčů by jinak doprava nefungovala.

 

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem těm bezejmenným, kteří pracovali nebo pracují pro Mošnovský fotbal od r. 1953 až po současnost. Poděkování patří všem hráčům, funkcionářům i fanouškům, pro které se stal „kulatý nesmysl“ životní láskou i osudem.