Drobečková navigace

Úvod > Mateřská škola > Akce > Akce 2018

Akce 2018

Zpíváme v kostelíku Ježíškovi.

 Je prosinec a vrabec prosí: „mějte lásku v duších…“. Proč? Protože všichni bychom v tom předvánočním čase měli myslet hlavně na ty druhé, měli bychom býti odvážní a laskaví jako ta Popelka z pohádky. A toto všechno jsme slíbili Ježíškovi v mošnovském kostelíku, kterému jsme se přišli poklonit a společně, jako úžasný sbor, zapět mu koledy. Nádherný zážitek.

A představte si, když jsme se vrátili do školičky, pod stromečkem ležely dárky pro všechny hodné děti. To bylo radosti!

Takže ještě čtyři dny a pak už jen nádherné pohádkové Vánoce vám všem.

VIDEO KE STAŽENÍ ZDE

 Zpíváme v kostelíku Ježíškovi

Vánoce za starých časů.

 Bývaly skromnější nebo spíše lidé. Věřili v dobro a ctili zvyky doby předvánoční. Na Svatého Ondřeje věštili z hrníčků, na Svatou Barboru řezali větvičky třešní, Svaté Lucii věřili, že odhání zlé síly.  O samotných Vánocích hledali hvězdičku v jablku, pouštěli lodičky ze skořápek, pekli vánočku, stavěli Betlém, zdobili stromeček a skromně se obdarovávali. Právě na toto téma proběhlo povídání v příborském muzeu, kam jsme si udělali výlet.  Naše děti o všech těchto krásných zvycích vědí. Povídejte si s nimi o nich právě v tomto čase pohody, lásky a klidu.

Vánoce za starých časů

 https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2018_2019_Vanoce_za_starych_casu/

Přišel k nám Mikuláš

A už je to tu zas. Rok se s rokem sešel a je tu Mikuláš. Děti ve třídě netrpělivě čekají, kdy už přijde. V některých je malá dušička, protože si jsou vědomy, že přece jen občas trochu zlobilynebo neposlouchaly.

Najednou zazvoní zvonek a do dveří vchází známá trojice Mikuláš, anděl a čert, který opravdu působí strašidelně, a proto ho raději necháme stát za dveřmi. Některým menším dětem se přesto objevily v očích slzičky a tak neváhaly a schovaly sev náruči paní učitelky.

Děti Mikuláše přivítaly písničkou Mik – Mikuláš a Čerti v pekle, starší děti přednesly básničku Čertí mimino.

Po té Mikuláš otevřel knihu hříchů. Některým dětem promluvil trochu do duše a malí „ hříšníci“ mu slíbili, že se  polepší  a po té  anděl všechny děti odměnil  malou sladkostí.

https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2018_19_Mikulas/

Ježíšku, stromeček už svítí!

 „Tři, dva, jedna, stromečku, rozsviť se, TEĎ!!!“

Vždyť každý přece chce, aby ho Ježíšek našel a nějaký ten dáreček pod stromeček položil. A aby se mu děti z té naší školičky lépe hledaly, zazpívali jsme mu pár krásných vánočních písní. I rolničkami jsme cinkali!    A sešli se u té velké slavnosti lidé z celičké obce a dozajista si přáli totéž, co my.

 No a slavnost pokračovala tradičním vánočním jarmarkem a prodávalo se „originální zboží“, které vyráběly nejen děti ve školce, paní učitelky, ale také maminky doma, čímž bychom jim chtěli moc poděkovat, protože díky vám teď děti určitě najdou Ježíškovy balíčky s hračkami i pod vánočním stromečkem v naší mateřince.

 Přišel k nám Mikuláš Přišel k nám Mikuláš

VÝLET DO DIVADLA ZA DÁŠENKOU

 „Narodilo se štěně, lidí se nebálo,se svým stínem na stěně to štěně celej den si hrálo.

A když povyrostlo víc, protáhlo si nohy,rozběhlo se do ulic, do vesnic očuchávat rohy“.

„Dášeňka byla nejdříve takové úplně malé bílé nic, ale pila, spala, hrála si, kousala, zvědavost jí nedala, aby nezkoumala okolí, a tak se z roztomilého štěněte postupně vyklubala slečna Dáša.“

A jak tak rostla, musela se naučit i slušnému chování. To přece musí i pejskové!

A my jsme všechny ty krásné příběhy o malém foxteriérovi doslova hltali. Byly nabité humorem a radostí ze života. Skoro jako my.

VÝLET DO DIVADLA ZA DÁŠENKOU

JAK SE DAŘÍ NAŠIM NEJMLADŠÍM DĚTĚM

Oddělení našich nejmladších navštěvuje 22 dětí  od  3 do 4,5 roku. V letošním roce s nimi první dva měsíce pracovaly p. učitelka Libuše Pavlíková a p. učitelka Kateřina Kreisová. V listopadu se vrátila z nemocenské p. učitelka Lenka Tezzelová, kterás dětmi pracovala již v loňském roce a p.učitelka Pavlíková přešla do oddělení předškoláků.

V září k nám do třídy nastoupilo šest nových kamarádů. Seznámily jsme je s pravidly třídy a současně si je připomněly všichni, protože prázdniny byly přece jen dost dlouhé J. Noví kamarádi se hravou formou seznámili s prostředím školky, se zaměstnanci, režimem dne.

 Děti se prostřednictvím pohádkových příběhů seznamují s přírodou, učí se poznávat některá zvířata, květiny, stromy, ptáky. Vedeme děti k ochraně přírody. Rozvíjíme u dětí pohybové dovednosti, obratnost. Chodíme na vycházky do lesa, k řece, hrajeme si na školní zahradě. Průběžně do témat zařazujeme pohybové a taneční činnosti, recitujeme, zpíváme.   U dětí podporujeme manuální zručnost – tvoříme s netradičních materiálů, modelujeme. Děti si své poznatky procvičují v praktických činnostech.  

Všechna témata jsou řazena od jednoduchého ke složitějšímu a s ohledem na věk dětí.

Děti vedeme k samostatnosti v oblékání, hygieně, stolování i úklidu hraček.

K dětem přistupujeme individuálně s ohledem na jejich potřeby a požadavky.

Činnosti zaměřujeme především na:

  • rozvoj hrubé a jemné motoriky – kreslení, malování
  • zlepšování grafického projevu
  • správné držení tužky, pastelky
  • rozvoj sluchového vnímání,
  • rozvoj předmatematických představ
  • rozvoj myšlení a řeči
  • rozvoj paměti, pozornosti

JAK SE DAŘÍ NAŠIM NEJMLADŠÍM DĚTĚM

 https://msmosnov.rajce.idnes.cz/Nejmensi_deti_ze_zlute_tridy_2018-2019/

„VÍTÁNÍ OBČÁNKŮ“

 Spinky, spinky, spinkalinky,

usnul brouček u maminky.

u maminky, u tatínka,

s nimi se mu krásně spinká… .

Tak vítej na světě, človíčku, ať rosteš do krásy a moudrosti, ať jsi holka nebo kluk :-)

„VÍTÁNÍ OBČÁNKŮ“

DÝŇOHRÁTKY

Podzim je v plném proudu se vším, co k němu patří a my jsme letos vyměnili povídání o „dušičkách“ (o těch už přece víme vše důležité) za povídaní o Halloweenu.

Typickým symbolem Halloweenu jsou vyřezané dýně s děsivým obličejem osvětleným zapálenou svíčkou uvnitř, položené na oknech a zápražích domů. Podle tradice vítají tato světýlka zemřelé a chrání domácnost před zlými duchy. Kolem se to pak jen hemží čarodějkami, černými kočkami, dalšími příšerkami… .31. Října se děti v anglicky mluvících zemích nemohou dočkat večera. Převléknou se do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu koledovat. Dospělákům přitom hrozí: „Trick or treat!“ (Buď mi něco dáš nebo tě budu strašit!). A většinou dostanou spoustu sladkostí.

A náš společný workshop probíhal právě v tomto tajemném duchu a skoro všechny vyřezané dýně skončily venku před školkou. To proto, aby nám ji pěkně hlídaly.

DÝŇOHRÁTKY DÝŇOHRÁTKY

https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2018_19_Dynohratky/

JABLÍČKOVÝ TÝDEN

"Zapomněla jsem si vzít při snídani na cestu jablko," postěžovala si Karolínka a mlsně koukala za ploty valašských chalup po jabloních, když společně s kamarádkou stoupaly k pralesu Razula. Později, hluboko v kopcích za pralesem, najednou z hustých lesů vyšly na rozlehlou mýtinu, kde rostly tři staré pokřivené jabloně obsypané jasně červenými plody. Karolínka se s nadšením vrhla k nejbližší, setřásla pár jablek a do prvního se s chutí zakousla. Kolem se najednou citelně ochladilo, až jí přeběhl mráz po zádech a začaly ji zebat konečky prstů. "Divné místo... jabloně uprostřed lesa... kdysi tady musel stávat nějaký dům," povídá s plnou pusou kamarádce, která stojí u mohutného torza prastarého stromu s pokroucenými větvemi osamoceně trčícími k zatažené obloze.

Nějak se holkám najednou na prapodivném místě s tajemnou atmosférou nechtělo dál zdržovat a pelášily pryč. Chlad pozvolna mizel a v tom Karolínku napadlo, že ty jabloně byly zvláštní a že si raději na jejich jablka měla nechat zajít chuť. Pomalu se stmívá...

Tak. A s tímto fabulovaným příběhem, který se opravdu stal, jsme pracovali celý týden, až jsme dospěli přes pozorování, ochutnávání, sušení a zdobení k JABLÍČKOVÉMU FOCENÍ, kterým jsme potěšili vás, maminky nejdražší.

JABLÍČKOVÝ TÝDEN

https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2018_19_Jablickovy_tyden/?upload-mode=true

 JDEME NA TO! JEDEME NA NATO!

Každým rokem se stávají děti naší mateřské školy VIP hosty této mošnovské megaakce. Protože oficiální zahájení bývá v sobotu a my vyrážíme na letiště již v pátek (v poslední den příprav), máme dostatek času prohlédnout si všechny ty ocelové ptáky, tanky, obojživelníky. Je to vskutku dechberoucí. Navíc se děti dozvědí spoustu zajímavých informací o vojenské policii, profesionálním výcviku psů, o životě vojáků na různých misích, o vojenské technice a vybavení. Letos se naše děti staly také mediálními hvězdami a zahájily tak „Dny NATO“ přímo s českou televizí.

(odkaz: ivysilani.cz – podle data – pátek 14. 9. 2018 – ČT 24, 10. 00 hod. zprávy)

JEDEME NA NATO!

https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2018_19/

AHOJ ŠKOLKO. VOLÁ NÁS ŠKOLA!

 A v tomto duchu probíhal celičký den. Vyhodnotili jsme za celičký rok sběr papíru, lesních plodů, povídali si, proč vlastně, kolik stromů jsme ušetřili, kolika zvířátkům v zimě pomohli. A odpoledne nastal ten slavnostní okamžik.   „AHOJ ŠKOLKO. VOLÁ NÁS ŠKOLA!“ Asi už víte, co se dělo. Důstojně jsme se rozloučili s našimi předškoláčky, naposled si všichni pospolu zapěli, rozdali jsme si krásnou památku (obraz na plátně, háčkovaného medvídka, knihu i pastelky, minilego), mamky zaslzely a pak už jsme jenom povídali všichni dokupy, pojídali jednohubky, hráli hry a vzpomínali… . Tak ať se vám, Aličko, Lucinko, Terezko, Dominiko, Marku a Toníku, v té „velké“ škole daří!!!

HOJ ŠKOLKO. VOLÁ NÁS ŠKOLA! HOJ ŠKOLKO. VOLÁ NÁS ŠKOLA!

MYSLIVCI A SOKOLNÍCI A MY S NIMI

Další z tradičních akcí školy. Já jsem ji zažívala a také doslova „prožívala“ poprvé a byla jsem nadšená. Milí lidé – myslivci a sokolníci, promyšleně zpracovaný  nejen výchovný, ale i poučný a silně motivující program pro děti, vynikající pozdní svačina a navíc vše v krásně udržovaném přírodním areálu myslivecké chaty. Děti byly nadšené každým stanovištěm, kterým prošly – střílení ze vzduchovky, z kuše, poznáváním kosterních pozůstatků zvířat či otisků jejich stop, prohlížením vypreparovaných exponátů s povídáním o každém jednotlivci. A nakonec si na vlastní kůži  (levé ruce) vyzkoušely, jak funguje „výcvik“ dravých ptáků. Tak toto už byl docela adrenalin!!! Bylo o nás všechny postaráno i skrze bříška – vynikající grilované buřty jsme dostali! Děkuji tímto mysliveckému sdružení Svornost za dokonalou přípravu akce pro naše školkové děti.

Iveta Šrubařová, vedoucí učitelka MŠ Mošnov

MYSLIVCI A SOKOLNÍCI A MY S NIMI MYSLIVCI A SOKOLNÍCI A MY S NIMI MYSLIVCI A SOKOLNÍCI A MY S NIMI

Zálesácké dopoledne ANEB když v Mošnově vypnou elektřinu…

 Výborné téma se nám, pedagogům, naskytlo. Dopoledne jsme debatovali, k čemu že ta elektřina vlastně je dobrá. A děti se rozpovídaly. To dobře znají, ale co se změní, když není? Hm. Toť otázka pro pětileté… .

A tak jsme si zkusili dopoledne „přežít“ bez kazeťáku – zpívali jsme s kytarou. Místo vaření čaje jsme si namíchali citrónovou vodu, pomazánku nahradili báječnou vánočkou s máslem.

A pak jsme vyrazili ven a povídali si o tom, jak to bylo kdysi. A jak přežívali „zálesáci“. Děti sbíraly klacíky, třením křemene o křemen „jakože“ rozdělávaly oheň – to byla naprosto přirozená hra v tu chvíli, sbíraly bylinky k sušení… .

Nastal čas oběda a my jsme se rozhodli, že poobědváme na zahradě školy (jídelníček toho dne byl samozřejmě přizpůsoben výluce). Fronta na polévku do hrníčku (malošci ale měli svůj talířek), pizza na tácku a každé z dětí se rozhodlo, zda si přidá toho či onoho. A snědlo se téměř vše (jindy to nebývá), děti byly úplně nadšené a myslím si, že právě toto dopoledne bylo názornou ukázkou „učení se prožitkem“.
Zálesácké dopoledne ANEB když v Mošnově vypnou elektřinu…
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2017_2018_Zalesacke_dopoledne_aneb_kdyz_v_Mosnove_vypnou_elektrinu/

K LÉTU PATŘÍ ZMRZLINA

 To přece každé dítě ví! A i když léto ještě tak úplně nezačalo, slunce už hřeje naplno. No tak jsme se společně vydali k panu mošnovskému zmrzlináři ochladit se a rozmazlit si bříška tou nejlepší zmrzkou v široširém okolí. To vám byla dobrota! Ten den byla jahodová a vanilková. Zpátky jsme se vraceli krajem lesa podél řeky Lubiny, zastavili se u Váňů na ranči, pomazlili se s mámou klisnou a jejím hříbátkem, popovídali si o koních. Bylo to krásně strávené dopoledne, ale také náročné. Únava se dostavila už při obědě. Ještě, že máme ty svoje voňavé postýlky!

K LÉTU PATŘÍ ZMRZLINA K LÉTU PATŘÍ ZMRZLINA

https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2017_18_K_LETU_PATRI_ZMRZLINA/

ENGLISH LESSON WITH AUSTRALIAN TEACHER

Jedno červnové dopoledne nás přijela navštívit paní učitelka z Austrálie. Hezky jsme se přivítali, pozdravili (to už anglicky umíme) a poté jsme si začali povídat o zvířatech žijících v ZOO. Samozřejmě také anglicky. Slovní zásobu na toto téma už měly děti zažitou. Nebylo zrovna jednoduché porozumět, ale se zapojením všech smyslů a se spoustou obrázků, pochopily jádro myšlenky. Dozvěděly se, kde žije krokodýl, papoušek, lev či opice. Vyslechly si kratičký příběh o tom, jak slon ke svému chobotu přišel a nakonec se malovalo a zpívalo. A děti dokonce zjistily, proč není radno se usmívat na krokodýla.

„NEVER SMILE AT THE CROCODILE“ song.

ENGLISH LESSON WITH AUSTRALIAN TEACHER ENGLISH LESSON WITH AUSTRALIAN TEACHER ENGLISH LESSON WITH AUSTRALIAN TEACHER

DEN DĚTÍ JENOM PRO DĚTI

 Ten jsme strávili všichni společně na příborském koupališti, ale koupání v tom nebylo! Přijeli jsme za originální pohádkou, na koktejly z čerstvého ovoce, za tancem i sportem. Ve školce jsme si pochutnali na slavnostním obědu a pak se všichni spokojeně uložili do postýlek a spali a spali a spali.

 Všechno pro nás připravili dospěláci z firmy Ricco, kterým tímto moc děkujeme za jejich „superprogram“ pro děti a za zapůjčení celého krásného areálu.

DEN DĚTÍ JENOM PRO DĚTI DEN DĚTÍ JENOM PRO DĚTI

https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2017_2018_DEN_DETI/

MAMINKY A JEJICH SVÁTEK

 „Maminka je jako pohádka, maminka je moje sluníčko nebo i kytička“. Krásná přirovnání, plné citu a lásky. Naše děti vědí, že ne každý dárek musí býti zabalen do krabice, ovázán zlatou stuhou. Může třeba „vyskočit“ přímo ze srdíčka a rozezpívat hrdélka, roztančit nožky, našpulit pusinku k hubičce a říci: „Mámo, já tě mám moc rád“.

MAMINKY A JEJICH SVÁTEK

"ČARODĚJNICKÝ"  WORSHOP

Asi všichni víme, co je filipojakubská noc. Je to noc, kdy nečisté síly vládnou větší mocí, než kdy jindy, pokoušejí se škodit lidem. A v tuto noc se také dají najít ukryté poklady… . Ale ne všechny čarodějnice musí býti zlé. Třeba ty naše, které jsme si společně vyrobili, budou náš domov ochraňovat. A nejen, že nebudou zlé, ale budou hezké a voňavé po senu J.

ČARODĚJNICKÝ WORSHOP

POHÁDKA O VČELKÁCH

Za devatero horami a devatero řekami, na rozkvetlé louce plné voňavých květin, stál krásný žlutý úl, o který pečovala maminka od naší Stázinky. V něm bydlela veliká včelí rodina. Královna se starala o narození nových včeliček, starala se i o to, aby se v úlu měli všichni rádi a aby každý řádně dělal svoji práci.

Královna měla v úlu mnoho nápadníků, kterým se říkalo trubci. Ti nepracovali a dokonce se nechávali od ostatních včeliček i krmit. Prostě nedělali nic jiného, než se celý den parádili, aby se královně líbili.

V úlu bydlely samé pilné včeličky. Mladé včelky - mladušky - zůstávaly v úlu a celý den se staraly o včelí miminka, královnu i ty líné trubce. Také vyráběly z přineseného nektaru med, který chránily proti nepřátelům, jakými jsou vosy a sršni, protože ti med vyrobit neumí, a proto jej chtějí včelkám ukrást.

Starší včely, kterým se říkalo dělnice, létaly po louce z květiny na květinu a sály z květů sladkou šťávu, zvanou nektar. Ten pak přinášely do úlu, kde z ní mladušky vyráběly med. A jak tyto včely dělnice létaly z květiny na květinu, měly nožky samý pyl. To je takový žlutý prášek z květů, víte? Neustálým přelétáváním tento pyl smíchaly a všechny květy tak opylovaly. A z květů zanedlouho vyrostla semínka, které ptáčkové roznesli po louce. Semínka zapadla do hlíny a vyrostly z nich nové krásné květiny. A tak to šlo stále dokola... .

Děkujeme paní včelařce za velice hezkou a poučnou přednášku.

POHÁDKA O VČELKÁCH

https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2017_2018_Vcelarska_prednaska/

DIVADÝLKO VE ŠKOLCE

Copak si ta malá čarodějnice vlastně myslí? Ale protože je to ta opravdu moc hodná, tak myslí na záchranu lesa, ve kterém žije. A „odčarovat“ zlo se dá přece jenom …. . Víte to? No přece LÁSKOU. Protože …

Ten, kdo neví, co je láska, dušička mu uvnitř praská.

Tam, kde láska spí a spí, světem vládnou starosti.

Velká srdce otevřete,v tomto světě všechno kvete.

Tam, kde láska ožije, všechno zlé se rozbije!

DIVADÝLKO VE ŠKOLCE DIVADÝLKO VE ŠKOLCE

DAROVALI JSME KOUSEK JARA.

Nejvoňavějším a nejvíce láskyplným ročním obdobím je právě jaro. Poznáváme květinky, pozorujeme probouzející se včelky, pod paprsky slunce posloucháme zpěv ptáků, kteří začínají hnízdit, těšíme se, až si pohladíme jehňátka na statku. A abychom si tu všechnu krásu nejen užili,ale i zapamatovali, zpíváme o tom všem, co se děje okolo nás, tancujeme se sluníčkem a je nám moc hezky.
No a proč toto všechno nesdílet s mošnovskými seniory?
Dobrá tedy.
Babičky, dědečkové, posíláme vám kousek jara! Doufáme, že bude lahodit vašim očím a hlavně srdéčku.

DAROVALI JSME KOUSEK JARA

https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2017_2018_DAROVANI_JARA_BABICKAM_A_DEDECKUM/

JAK PŘIPRAVIT DÍTĚ NA VSTUP DO ZÁKLADNÍ ŠKOLY?

 Co by měl předškolák umět a znát? Tak to většina učitelů – profesionálů určitě ví. Ale vědí i rodiče, že se mohou velmi účinně do této přípravy zapojit a dítěti pomoci? A nejen v posledním roce docházky do MŠ. Na toto téma jsme uspořádali interaktivní přednášku, kterou vedla paní Mgr. Kateřina Kunzová.  Společně jsme strávili příjemnou, zajímavou a poučnou část odpoledne, nechybělo ani malé občerstvení. Jen ještě musím dodat, že mně moc mrzí, že se tak kvalitního semináře zúčastnila pouze hrstka rodičů. Vězte, že je to opravdu škoda.

Iveta Šrubařová

JAK PŘIPRAVIT DÍTĚ NA VSTUP DO ZÁKLADNÍ ŠKOLY?

VÍTEJ JARO, ZIMA JE PRYČ!

 Celý týden jsme se na vílu Jaromilku těšili, celý týden jsme přemýšleli, jak vlastně tu zimní - Mořenu - přesvědčit o tom, že nastal správný čas, aby předala svou vládu jaru. Hodně jsme si povídali, zpívali, chválili, volali sluníčko a nechali rozvonět kytičky, o kterých jsme si hodně povídali a hlavně se učili je poznávat a pojmenovat.

Nakonec Jaromilce pomohly děti. Mořenu odnesly k řece, poděkovaly jí za to, že nechala přírodu celé tři zimní měsíce odpočívat a vysvětlily jí, že nastal čas rozpuku... . A ona to pochopila a nechala se proudem řeky unášet do zimního království.

A jako mávnutím kouzelného proutku přišlo jaro mezi nás, nastal první jarní den. 

A co se dělo dál? Sešli jsme se odpoledne spolu s rodiči a vyrobili si kamaráda – panáka Travňáka. To abychom měli kousek jara i doma. Ale pozor děti! Nezapomeňte se o něj starat. Potřebuje vláhu, aby mu ty „travičkové“ vlásky hezky ze semínek vyrostly.

https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2017_2018_Vitani_jara_s_chlapakem_Travnakem/

VÍTEJ JARO, ZIMA JE PRYČ!  VÍTEJ JARO, ZIMA JE PRYČ!